Možná vás to na první pohled ani nenapadne, ale barvy jsou nedílnou, velmi důležitou součástí našeho života. Některé barvy umí uklidnit, jiné nás naopak probudí k životu, dalším se vyhýbáme, protože v nás vyvolávají negativní pocity. To, jak na nás barvy působí, se stalo základem pro typologii barev v oblékání a líčení. Brzy se také přišlo na to, že neméně důležitý je výběr barev i v domácím interiéru, kde se potřebujeme cítit uvolněně, navodit pocity klidu před spánkem, mít chuť k jídlu, tvůrčí činnosti. A přesně tohle všechno barvy umí.
Stalo se vám už někdy, že jste přišli z práce domů a těšili jste se, jak si odpočinete, zklidníte mysl, zrelaxujete, jenže pocit úlevy z toho, že jste konečně doma se ne a ne dostavit? Naopak vás přepadla ještě větší nervozita, roztěkanost, myšlenky vám neustále běhaly sem tam a pořád jste měli pocit, že vám něco ,,vadí?" To je klidně možné. Rušit vás totiž mohly nesprávně zvolené barvy ve vašem interiéru, a to obzvlášť ve chvíli, kdy se tyto negativní dojmy opakovaly častěji.
Teplá nebo studená
Nejde o vodu, ale o základní kategorie, kterými rozdělujeme barvy v interiéru. Pokud vám doma bývá zima a cítíte se jakoby bez energie, zvolte některou z teplých barev, kam patří například žlutá, oranžová, červená nebo hnědá. Teplé barvy totiž dokáží navodit pocit tepla, dodávají svému okolí energii, aktivují atmosféru a tím i její účastníky. Víte, že například žlutá barva podporuje myšlení? I proto se doporučuje do pracoven, kanceláří, anebo studentských pokojů.
Studené barvy pocitově snižují teplotu, navozují chlad, jakýsi důstojný klid. Působí uklidňujícím dojmem, hodí se do místností určených k odpočinku nebo k relaxaci. Patří sem modrá, zelená, fialová, tyrkysová barva.
Kam s nimi
V první řadě je třeba říci, že při výběru barev do interiéru byste měli zapomenout na to, jaké barvy jsou momentálně tzv. v módě, neboli trendy. Nemusí vám totiž na velké ploše vyhovovat pocitově a taková náprava je pak poměrně složitá, nemluvě o vynaložených financích. Dá se předpokládat, že si z barevného vzorníku nebudeme vybírat tmavé barvy, a když už, tak výhradně na doplnění dalšího barevného spektra.
I když se nám některé barvy líbí, mohou svým odstínem ,,pracovat" v místnosti zcela jinak, než bychom si přáli. Proto bychom při výběru barev neměli zapomínat na to, jak na nás působí po psychické stránce. I když například modrá barva uklidňuje, navozuje pocit relaxace a je tedy vhodná do ložnice, mějte na paměti, že být tak úplně klidní není v tomto interiéru asi zrovna žádoucí. Stačí ji ovšem lehce tzv. rozbít dalším odstínem a okamžitě získáte novou atmosféru. Zmínili jsme, že se žlutá barva hodí do místností, kde se duševně pracuje. Jenže kromě toho, že dokáže vyburcovat mysl, napomáhá také trávení, proto se nebojte s ní vymalovat kuchyň, či jídelnu.
Malý, velký
S barvami jde totiž všechno. Pokud máte pocit, že váš pokoj je malý, anebo naopak příliš velký, není nic jednoduššího, než mu trochu pomoci a rozhodně to nemusí znamenat, že byste se museli probourat kamsi k sousedům, anebo z jedné místnosti vyrobit příčkou dvě. Právě barvy dokáží čarovat s optikou doslova kouzelně. Tmavou malou místnost opticky zvětšíte studenými barvami, zatímco velké místnosti dodáte útulnou atmosféru barvami teplými.
Barevný nábytek
Místnost nezmenší jen vhodně vymalované stěny, ale také tmavý a velký nábytek. Proto by stěna za ním neměla být v kontrastním odstínu, aby zbytečně nevyniknul, ale naopak zapadnul. Pokud máte obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem, je pro kuchyň vhodnější světlý až bílý nábytek, který působí nenápadným dojmem a nepřebíjí vybavení obývacího pokoje. Mít příliš nábytku, anebo takový, který nám tzv. padá na hlavu, rozhodně není vhodné uspořádání v ložnici. Proto zde volte rovněž světlou, nejlépe bílou barvu. Aby místnost nebyla příliš fádní, můžete ji vybavit barevnými doplňky, které jí dodají další rozměr.
Foto: Freeimages