Napadlo vás někdy, jak by to bylo krásné, přestěhovat se na jaře do zahrady a vrátit se domů až na podzim? Tak úplně to sice nejde, ale také to neznamená, proč bychom v zahradě nemohli trávit v hezčích měsících roku co možná nejvíc času. Hodně záleží totiž na tom, jak svou zahradu na takový pobyt připravíme.
Vytvářejte zákoutí
Na zahradě se toho dá dělat spousta. Od odpočinku, po zábavu, až po zahradničení. Každá taková aktivita si ovšem zaslouží svůj prostor, ideálně postavený tak, aby nerušil ostatní členy rodiny, kteří třeba zrovna nemají náladu na to, aby si užívali v bazénu, ale naopak by si rádi vypili kávu v klidu a tichu, či se jen tak s knihou uvelebili v zahradní sedačce. A teď si představte, že si chcete opravdu odpočinout, nemyslet na to, kolik vás ještě čeká práce a přitom z křesla, lehátka, či jakéholi dalšího posezení vidíte na nevypleté záhonky, neokopané stromky, případně chátrající plot. Plánovaná chvilka odpočinku je ta tam, protože do jedné ruky vezmete hrábě, do druhé štětec a jdete na to. Obzvlášť v relaxačních zónách se proto snažte, aby váš případný výhled nebyl současně vaším černým svědomím. Pracovní plochy je ideální situovat v jedné části zahrady a ty dále oddělit například živým plotem. Je dobré také počítat s tím, že ne každý soused bude nadšením bez sebe, až mu za barákem bude dunět eldorádo malých dětí, ať již třeba právě v bazénu, na prolézačce, pískovišti apod.
Relaxační zóna
Asi nejvíce využívaná část zahrady. Nemělo by v ní chybět kvalitní posezení, tedy zahradní nábytek. Ten se vyrábí z řady materiálů v základním rozdělení se na trhu setkáte hlavně se dřevem, klasickým masivem nebo exotickými dřevinami, umělým ratanem, kovem a samozřejmě nechybí ani starý dobrý plastový nábytek. Stejně jako v domě či v bytě, i v zahradě je dobré začit tzv. od podlahy a vybrané místo připravit na postavení nábytku. Buď můžete zem jenom vyrovnat a osadit dlažbou nebo zvolit speciálně upravené povrchy, které vydrží i nestálé počasí. Součástí vybavení je zahradní stůl, židle a i když to může působit tak trochu starostsvětstky, oceníte i zahradní houpačku. Nezapomeňte ani na gril, který je nezbytnou součástí letních radovánek. Pokud je to jenom trochu možné, posezení by mělo mít zastřešení, z části se dá nedostatek stínu vyřešit i velkým slunečníkem, případně markýzou, jestliže venkovní relaxační zónu umístíte k domu.
Sportovní vyžití
I na zahradě se dá sportovat. Stačí, když si do ní pořídíte bazén, který už dávno není investicí, jež by finančně položila celou rodinu. Nadzemní bazény, ve kterých si alespoň trochu zaplavete, se dají sehnat už od necelých dvaceti tisíc. Komu plavání nic neříká, ale daleko raději má masáže, ocení nafukovací vířivku, jež umí dokonale zregenerovat tělo, uvolnit a krásně osvěžit. Stejně jako v bazénu, i ve vířivce si za určitých okolností můžete užívat také v chladnějším období roku. Pohyb většinou následuje odpočinek, nejlépe na pohodlném lehátku, jež by mělo být vyrobené ze stejného materiálu jako stůl a židle, aby celková koncepce nepůsobila stylem každý pes, jiná ves...
Mají si kde hrát
Jasně, řeč je o dětech, obzvlášť těm menším by na zahradě nemělo chybět pískoviště, větší si naopak užijí eldorádo ve skákacích nafukovacích hradech. Místo pro dětské hrátky vybírejte nejenom s respektem vůči sousedům, ale především vůči dětem. Je rozhodně více než vhodně odstranit veškeré předměty, o něž by se děti mohly poranit, stejně jako keře s trny případně bobulemi, u kterých si nejste jistí, o jaký plod se jedná. I když nemusí být jedovatý, některé druhy při větším požití mohou vyvolat žaludeční potíže, a znáte děti. Sotva se otočíte, sní hrst na posezení.
Užitková zahrada
Do relaxační zóny patří květiny. Ty samozřejmě mohou být i v užitkové zahradě, ale tam bude převládat hlavně zelenina a ovoce. Ať jedno, či druhé, potřebuje ošetřovat a k tomu se proto bude hodit různá zahradní technika. Jelikož se většinou relaxační zóny situují v blízkosti domu a užitková část na vzdáleném konci, dá se předpokládat, že byste museli pro veškeré pomůcky neustále běhat a nosit je přes celou zahradu. V takovém případě se bude hodit zahradní domek, kam se dá vše potřebné uskladnit.
Řada lidí přistupuje k řešení natolik odpovědně, že si nechá její projekt vypracovat od odborníka. To je sice na jednu stranu chvályhodné, ovšem na stranu druhou je třeba dodat, že odborník s vámi nebude zahradu užívat a navíc absolutně nic netuší o jejích zákonitostech, o tom, jak probíhá váš běžný den při pobytu na zahradě a často vás bude přesvědčovat o koncepci zcela jiné, než by vyhovovala vám. Nakonec si své rady rovněž nechá naúčtovat. Přitom by stačilo celkem málo. Zamyslet se nad tím, čemu dáváte v zahradě přednost, co si přejete změnit a jaké uspořádání je pro vás to nejlepší. Nevadí, že vaše zahrada možná nebude designově dokonalá, je důležité, aby se líbila hlavně vám :-).