Informace:
+420 731 76 38 36

Telefonické objednávky:
+420 731 76 38 38

1) Vyberte oddělení

Lamino LTD

Co je LTD?
LTD patří v nábytkářském průmyslu mezi nejčastěi využívané materiály, a to pro všechny typy nábytku. LTD je  ve své podstatě dřevotřísková deska povrchově dokončená fólií. Jendá se o druh papíru namočený v melaminové pryskyřici, obecně známý pod názvem lamino. Vyráběno je v mnoha barevných dekorech a odstínech. Současné technologie umožňují výrobu dekorů jen těžko rozpoznatelných od přírodního dřeva. 
Boční plochy desek jsou dokončeny ABS hranou jenž chrání desky před mechanickým poškozením a působení vlhkosti na materiál. 
Nevýhodou lamina je oproti dřevu vyšší hmotnost a horší fyzikálněmechanické vlastnosti, výhodou se však jeví velkoplošnost materiálu a eliminace vad vyskytující se u přírodního dřeva. 


V meziválečném období se projevoval nejen nedostatek dřeva, ale také nedostatek materiálu vhodného výrobu překližky. Alternativou se tedy jevila výroba dřevotřískové desky.  Za vynálezce je považován Max Himmlerheber z Německa. Komerčně se tento materiál začal vyrábět v německých Brémách v roce 1930. V československu se první třískové desky vyráběly od roku 1948 ve Zlíně firmou Baťa. Zajímavsotí je, že k výrobě dřevostřískových desek se zřejmě požívaly zbytky z výroby obuvnických dřevěných kopyt. 
V roce 1949 byla zavedena licenční výroba dřevotřísky v Bučině Zvolen, což přineslo zásadní význam k rozšíření těchto materiálů.

Výroba
Tyto desky se vyrábí roztřískováním podrozměrečného dřeva, dřevního odpadu a drobných částic, jako jsou piliny, hobliny a třísky vznikající při zpracování dřeva. Surovinu je třeba před zpracováním zbavit veškerých nečistot. Třísky se vysuší a smíchají se syntetickým lepidlem, následně se z vzniklého materiálu navrství koberec (ve středové vrstvě koberce jsou hrubější třísky, zatímco vnější vrstvy jsou tvořeny jemnějšími třískami). Takto připravený koberec se se za vysoké teploty a tlaku slisuje. Poté dochází ke klimatizování desek a jejich formátování na požadované rozměry. Následně se na desky nanese lepidlo, aplikují dekorační papíry a vše se opět zalisuje. 

Údržba lamina je velmi jednoduchá. Nečistoty lze otřít pouze suchým nebo lehce navlhčeným hadříkem. Na odolnější skvrny lze použít šetrný saponát. po mokrém očištění je třeba materiál řádně osošit, aby vlhkost nezpůsobila jeho nevratné zněčištění. 


 

V košíku nejsou žádné položky.