Možná jste už párkrát řešili otázku, kam s posekanou trávou, zbytky květin, naštěpkovanými větvičkami, spadaným ovocem, starou zeminou z květináčů a dalším biologickým odpadem z vaší zahrady. Do popelnice? Tak to ani náhodou. Ostatně, tam nepatří ani biologický odpad z domácnosti jako jsou slupky od brambor, ovoce a další zeleniny, skořápky od vajec, čajové pytlíky apod. Zbavili byste se totiž základu pro kvalitní domácí kompost, který se vám při zahradničení bude rozhodně hodit.
Kam s ním
Než se pustíte do vlastního kompostování, je třeba vybrat vhodnou velikost kompostéru. Jak velký by měl být, záleží na tom, jak velkou máte zahradu, velikost zatravněné plochy, jak často pracujete na záhoncích, případně i zda vyprodukujete v domácnosti dostatek vhodného odpadu. Dále je nutné najít pro kompostér vhodné místo, tedy takové, které nebude na přímém slunci, větrné straně a neměl by stát ani na prudkém dešti, tj. ideálně pod stromem.
Správný obsah
Je dobré vědět, že obsah složek v kompostu by měl být v určitém poměru. Jinými slovy, pokud do kompostéru nahážete větší množství trávy, listí nebo slupek od zeleniny, přisypte k nim i trochu klasické zeminy, protože kompost tak bude lépe vyzrávat. Klasický kompost je třeba provzdušňovat s pomocí nadrcených větviček či slámy a hlavně alespoň jednou za sezónu překopat, aby vyzrál. Na to existují i prostředky, které tomuto procesu napomohou.
Vhodný typ kompostéru
O něco jednodušší kompostování nabízí rotační kompostery, v nichž se dá kompostovaný obsah dobře provzdušňovat, a to nejenom otvory uvnitř bubnu, ale také otáčením, díky kterému odpadá namáhavé překopávání v případě klasického komposteru.
Co do kompostu nepatří
Už víme, co dát do kompostu. Je ale také dobré vědět, co tam nepatří. Tak především jakékoli rostliny napadené škůdci nebo chorobami, pecky z ovoce, kosti, zbytky masa, tuků, stavební suť, kameny, popel z uhlí, plasty, porcelán a další nerozložitelné látky, stejně jako psí nebo kočičí exkrementy, ale také například bramborové natě.
Ani sucho ani mokro
V komposteru nesmí dojít k přemokření, protože by mohl začít hnít a obsah pochopitelně zapáchat. Neměl by ale ani vyschnout, protože jinak hrozí zánik kompostovacího procesu.
Kompostujeme
Při splnění všech podmínek, které vyžaduje kompostování, lze kompost začít používat asi za dva až tři měsíce. Aby byl ale zcela vyzrálý, musel by v komposteru ležet přibližně půl roku až rok. Hotový kompost je tmavě hnědý, voňavý, strukturou připomíná zahradní zeminu.